کتاب مرز

کتاب ها 

برای قسمت کاميک

کاميک مرز

           نویسنده :

                                                          

 

 

  

پی‌نما یا کمیک به مجموعه تصاویر پشت سرهمی گفته می‌شود که یک روایت بصری را شرح می‌دهند و توصیف فضا و شخصیت‌ها در دل تصاویر گنجانده می‌شود. این قالب ادبی در ایران سابقه‌ی چندانی ندارد، مخصوصاً در حوزه‌ی کودک و نوجوان که شاید بتوان گفت تعداد ناشرانی که در این زمینه فعالیت کرده یا می‌کنند، کمتر از انگشتان یک دست است. یکی از این ناشران «پی‌نما» است که مدتی است نخستین جلد از سه‌گانه‌ی مرز را در قالب پی‌نما منتشر و روانه‌ی بازار کرده است.

 
داستان در دوره‌ی صفویه می‌گذرد و فضایی مبتنی بر حقایق تاریخی دارد. یک نگاه اجمالی به میزان تولید و فروش آثار تاریخی نشان می‌دهد که نه نویسندگان و نه نوجوانان استقبال چندانی از این ژانر نمی‌کنند. اما این بار قضیه متفاوت است. این بار قرار نیست با کتابی پر از اسامی تاریخی و وقایع پشت سر هم روبه‌رو شویم. داستان مرز، اگرچه برهه‌ای از تاریخ را نشان می‌دهد، به واسطه‌ی آمیختگی با ماجرای عاشقانه، انتخاب قالب پی‌نما، تصویرگری فوق‌العاده حرفه‌ای و نوجوان‌پسند آن، یک اثر تاریخی مدرن به شمار می‌رود

 

مرز نخستین جلد از یک سه‌گانه است و امید آن می‌رود که بتواند پی‌نمای ایرانی را وارد مرحله‌ی جدید و پر مخاطبی بکند.

 

مرز داستان یک نگارگر جوان و ریزاندام به نام مزدک است که برای رساندن پیامی مهم و سرنوشت‌ساز به همراه یک غلام، از اصفهان راهی قندهار می‎‌شود. البته به جز سرنوشت کشور، سرنوشت خودش هم در گرو رساندن این پیام است. چراکه پای داستانی عاشقانه وسط است؛ مزدک دل به دختر داروغه بسته و حالا برای اینکه جنگاوری و رشادتش را ثابت کند باید پیام را به قندهار برساند. با توجه به این خلاصه‌ی کوتاه می‌توان گفت که مخاطب در این اثر با یک ماجرای تاریخی-عاشقانه روبه‌روست؛ تلفیقی جذاب و خواندنی.

یکی از مهم‌ترین نقاط قوت این اثر آن است که هم از نظر فرم و هم محتوا بر پایه‌ی تحقیقات دقیق و کامل نویسنده و تصویرگر پیش رفته است. نویسنده در نگارش تمامی دیالوگ‌ها، نوع گفتار و گویش دوره‌ی صفوی را رعایت کرده است و تصویرگر برای اینکه فضای ایرانی کار را به خوبی به تصویر بکشد و آن را از آثار ترجمه متمایز کند، تحقیقات فراوانی در مورد پوشش مردم، فضاهای شهری و… انجام داده است. به همین دلیل وقتی مخاطب اثر را می‌خواند نه تنها از داستان زیبا و لحن و زبان تاریخی آن لذت می‌برد، بلکه می‌تواند از نظر بصری با ویژگی‌های فرهنگی مردم در دوره‌ی صفویه هم آشنا شود.

سبد خرید
به بالای صفحه بردن